Filtry Pokaż/ukryj
Kategorie
Producent
Promocja

 

Karabinek PETZL OK SCREW LOCK M33A SL Karabinek PETZL OK SCREW LOCK M33A SL
Producent: Petzl
Cena: 59,20 zł 75,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Karabinek PETZL Spirit M53B Karabinek PETZL Spirit M53B
Producent: Petzl
Cena: 46,72 zł 59,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Karabinek PETZL Vertigo Wire-Lock Park M040AA00 Karabinek PETZL Vertigo Wire-Lock Park M040AA00
Producent: Petzl
Cena: 98,20 zł 125,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA

Karabinki

Karabinki to podłużne, zbliżone rozmiarem do dłoni, metalowe pierścienie z otwieranym zamkiem na jednym boku. Służą do szybkiego i skutecznego połączenia różnych elementów. Jest to jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.

Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.

Ruchome ramię karabinka (zamek) zaopatrzone jest w sprężynę działającą w kierunku zamknięcia zamka. Zamek wyposażony jest na ogół w ząbek lub wpust przenoszący część naprężeń mechanicznych rozciągających zamknięty karabinek w kierunku dłuższej osi. Dodatkowo, zamek może być wyposażony w blokadę, utrudniającą jego przypadkowe otwarcie.

Typowe karabinki bez blokady mogą mieć zamek wykonany w postaci prostego (zamek prosty) lub wygiętego (zamek wygięty - dla ułatwienia wpinania przedmiotów, w szczególności liny) odcinka pręta o przekroju podobnym do przekroju części stałej. Alternatywnie, zamek może mieć postać drucianego jarzma (zamek druciany), w którym stalowy drut pełni jednocześnie funkcję zamka i jego sprężyny.

Karabinki z blokadą zamka stosowane są w miejscach szczególnie istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium