Filtry Pokaż/ukryj

 

Kompasy, mapniki

Kompas towarzyszy człowiekowi już od setek lat. Wciąż bardzo często uważa się, że kompas i busola to jedno i to samo urządzenie.

W dawnych czasach było tak istotnie, słowo "compaso" po włosku oznaczało mniej więcej tyle co "podziałka". Owa podziałka miała ułatwić wyznaczanie kierunków pośrednich.

Z kolei słowo busola pochodzi od łacińskiej nazwy drzewa buk, "buxus". Bo to właśnie z drewna bukowego budowano pierwsze urządzenia mieszczące igły magnetyczne.

Dzisiaj mianem kompas, określamy każde urządzenie, które wskazuje północ magnetyczną, a mianem "busola" określamy urządzenie, które ponadto umożliwia wyznaczenie dokładnego kąta pomiędzy północą magnetyczną a obranym przez nas kierunkiem. Jest to tak zwany azymut.

Mapa jest przydatna nie tylko podczas wypraw terenie, ale i w miastach. Korzystanie z mapy to, poza walorami użytkowymi, także niezłą frajda.

Poprawne korzystanie z mapy i kompasu daje dużo satysfakcji i pomaga budować pewność siebie. Jednak nic z tego nie będzie, gdy mapy zamokną nam w deszczowy dzień lub gdy zwyczajnie podrą się na skutek intensywnego użytkowania.

Z pomocą przychodzi nam funkcjonalny mapnik, który pewnie zabezpieczy nie tylko mapy, ale również plany miast i szkice terenu. Solidna konstrukcja mapników umożliwia przymocowanie ich do kierownicy roweru lub po prostu noszenie na szyi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium