Opcje przeglądania

Kompasy, mapniki

Kompas towarzyszy człowiekowi już od setek lat. Wciąż bardzo często uważa się, że kompas i busola to jedno i to samo urządzenie.

W dawnych czasach było tak istotnie, słowo "compaso" po włosku oznaczało mniej więcej tyle co "podziałka". Owa podziałka miała ułatwić wyznaczanie kierunków pośrednich.

Z kolei słowo busola pochodzi od łacińskiej nazwy drzewa buk, "buxus". Bo to właśnie z drewna bukowego budowano pierwsze urządzenia mieszczące igły magnetyczne.

Dzisiaj mianem kompas, określamy każde urządzenie, które wskazuje północ magnetyczną, a mianem "busola" określamy urządzenie, które ponadto umożliwia wyznaczenie dokładnego kąta pomiędzy północą magnetyczną a obranym przez nas kierunkiem. Jest to tak zwany azymut.

Mapa jest przydatna nie tylko podczas wypraw terenie, ale i w miastach. Korzystanie z mapy to, poza walorami użytkowymi, także niezłą frajda.

Poprawne korzystanie z mapy i kompasu daje dużo satysfakcji i pomaga budować pewność siebie. Jednak nic z tego nie będzie, gdy mapy zamokną nam w deszczowy dzień lub gdy zwyczajnie podrą się na skutek intensywnego użytkowania.

Z pomocą przychodzi nam funkcjonalny mapnik, który pewnie zabezpieczy nie tylko mapy, ale również plany miast i szkice terenu. Solidna konstrukcja mapników umożliwia przymocowanie ich do kierownicy roweru lub po prostu noszenie na szyi.

Kompas turystyczny Rockland Way Kompas turystyczny Rockland Way
Producent: Rockland
Cena: 18,68 zł 24,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Mapnik Sea To Summit  Waterproof Map Case L Mapnik Sea To Summit Waterproof Map Case L
Producent: Sea To Summit
Cena: 63,92 zł 79,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Mapnik Sea To Summit  Waterproof Map Case S Mapnik Sea To Summit Waterproof Map Case S
Producent: Sea To Summit
Cena: 52,72 zł 65,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case L Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case L Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case L
Producent: Sea To Summit
Cena: 111,92 zł 139,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case M Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case M Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case M
Producent: Sea To Summit
Cena: 87,92 zł 109,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA
Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case S Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case S Mapnik Sea To Summit TPU Guide Map Case S
Producent: Sea To Summit
Cena: 71,92 zł 89,90 zł
szt.
Details
  • PROMOCJA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl