Kolosy za rok 2018 – wspomnienia tegorocznej edycji

Kolosy za rok 2018 – wspomnienia tegorocznej edycji

      Już od 21 lat organizowane jest wydarzenie, które stanowi swojego rodzaju święto podróżników, żeglarzy, alpinistów oraz ludzi zafascynowanych odkrywaniem i poznawaniem świata. Mogą oni spotkać się, aby przez trzy dni od rana do wieczora oglądać prezentacje (zdjęcia, filmy), słuchać relacji z wypraw i wspólnie odkrywać miejsca, które były celem podróży w ostatnim roku. Mowa oczywiście o Ogólnopolskim Spotkaniu Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (bardziej znane jako Kolosy), organizowanym w Gdyni od 2003 r. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w dniach 8-10.03.2019 r.

Publiczność zgromadzona na hali Gdynia Arena. Źródło: www.kolosy.pl.

      Ta największa impreza podróżnicza w Europie cieszy się ogromną popularnością. Co roku na widowniach (zarówno w hali Gdynia Arena, jak również w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym) zasiada tysiące osób. Wydarzenie przyciąga zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Wszyscy gromadzą się w celu poznania ciekawych zakątków świata, widzianych oczami osoby, która te miejsca odwiedziła. Tysiące zdjęć, setki ciekawostek, wiele wydarzeń towarzyszących – to tylko kilka elementów wydarzenia. Warto też dodać, że Kolosy to również nagradzanie najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku. I to właśnie ceremonia wręczenia tych nagród stanowi punkt kulminacyjny programu. Z każdym kolejnym rokiem przed Kapitułą oraz Radą Kolosów stoi nie lada zadanie, aby spośród dziesiątek prezentacji wybrać jednego laureata Kolosów w każdej kategorii za dokonania w danym roku. Kapituła wybiera również Super Kolosa, laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi oraz nagród specjalnych. Każde z tych osiągnięć jest wielkim wyróżnieniem dla laureata, o czym świadczą emocje i radość okazywana podczas odbierania statuetki i nagród w trakcie ceremonii.

Poznajmy laureatów Kolosów za 2018 rok:

 • Super Kolos – Richard Konkolski – żeglarz czeskiego pochodzenia, który z Polską związany był od najmłodszych lat. Super Kolosa otrzymał za całokształt dokonań żeglarskich, w tym trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej w samotnych rejsach.
 • Alpinizm – Andrzej Bargiel – osoba, która jako pierwsza dokonała kompletnego zjazdu z wierzchołka K2 do bazy! Człowiek podejmujący wyzwania, będące dla innych nie do wyobrażenia.
 • Eksploracja jaskiń – Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski, Ewa Wójcik – naj, naj, naj… Nagrodę otrzymali za połączenie systemu Lamprechtsofen z jaskinią CL-3. Zwiększyło to deniwelację NAJgłębszego trawersu jaskiniowego świata i NAJgłębszej jaskini Europy do 1735 m. Nagrodzeni Kolosem alpiniści mieli NAJwiększy wkład w uzyskanie rekordowego wyniku.
 • Żeglarstwo – Szymon Kuczyński – samotności się nie boi i dobrze sobie z nią radzi, co udowodnił na kolejnej samotnej wyprawie. Kolosa otrzymał za opłynięcie świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.
 • Podróże – Kamila Kielar – nagrodę otrzymała za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych.
 • Wyczyn roku – Michał Woroch, Maciej Kamiński – z jednej strony wyprawa Wheelchairtrip z drugiej odnalezienie sensu życia i szczęścia. Relacja z ich wyprawy skradła serca publiczności o czym świadczyły owacje na stojąco podczas ceremonii wręczenia nagród.

Zdobywcy Kolosów za 2018 rok. Źródło: www.kolosy.pl.

 • Nagroda im. Andrzeja Zawady – Jacek Matuszek – na realizację projektu samotnego, wspinaczkowo-paralotniowego trawersu Dolomitów.
 • Nagroda Wiecznie Młodzi – Ryszard Teisseyre – na realizację projektu rowerowej wyprawy przez Stany Zjednoczone i Kanadę – od Alaski do Niagary.
 • Grand Prix wystawy FotoGlob – Sebastian Góra – za zdjęcie „Na drugą stronę rzeki”.
 • Nagroda Dziennikarzy – Pamela i Krzysztof Kaczmarek – za oryginalny i urzekający sposób opowiadania o odwiedzanym kraju oraz za podkreślenie zarówno wątków kulturowych, jak i naturalnych.
 • Nagrody publiczności:
  • Najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob – Mirosław Zajdel – za zdjęcie „Perłowa łódź”.
  • Najlepsza prezentacja 21.OSPŻiA w hali Gdynia Arena – Kamila Kielar „Biało na czarnym. W poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów”.
  • Najlepsza prezentacja Fotoplastykonu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym – Zbigniew Czajka i Jan Kostuch „Rowerami przez USA na 100-lecie Niepodległej”.

 

Fot. Sebastian Góra – laureat nagrody Grand Prix wystawy FotoGlob. Źródło: www.kolosy.pl.

      Emocje udzielały się nie tylko laureatom i wyróżnionym, ale również publiczności. Na zakończenie ceremonii specjalne podziękowania i gromkie brawa otrzymali również Janusz Janowski – pomysłodawca i twórca Kolosów oraz jego żona, która wytrwale wspiera go i pomaga w organizacji tak wspaniałej imprezy. Wielu przybyłych z niecierpliwością oczekuje kolejnej edycji wydarzenia, aby poznać wspaniałe zakątki świata, usłyszeć niezwykłe ciekawostki związane z kulturą innych regionów oraz spotkać cudownych ludzi, którzy chętnie dzielą się opowieściami o swoich wyprawach.

To jak? Za rok również dołączysz do tego grona, aby osobiście poznać atmosferę panującą na Kolosach? Zachęcamy serdecznie.

/H.S.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium