Co to jest R-Value?

Co to jest R-Value?

Ze współczynnikiem R-value spotykamy się głównie przy matach i materacach turystycznych. Jeżeli jesteś w trakcie wyboru takiej maty, z pewnością przy niejednym produkcie spotkałeś się z tym określeniem. Czym ono jest i czy jest istotne z punktu widzenia turysty i podróżnika dowiesz się poniżej.

R-value w skrócie

Parametr R-value określa stopień izolacji cieplnej. Oznacza to, że jeżeli wolisz mieć zapewniony wysoki komfort cieplny podczas nocowania w terenie lub chcesz korzystać z maty/materaca w chłodniejsze pory roku (jesień, zima), warto wybrać produkt, którego współczynnik R-value ma wyższą wartość.

Dla ułatwienia producenci posługujący się tym współczynnikiem często zestawiają go ze schematem, który obrazuje czy produkt przeznaczony jest do użytkowania tylko latem, przez trzy sezony czy przez cały rok.

Jak badany jest współczynnik R-value

Różni producenci mogą w różny sposób określać stopień izolacji cieplnej maty lub materaca. Niektóre są bardziej, inne mniej dokładne. Aby zobrazować proces badania współczynnika R-value, przedstawimy działania jakie są wykonywane w przypadku produktów Therm-a-Rest.

Wewnątrz specjalnej komory materac umieszcza się pomiędzy dwiema metalowymi płaszczyznami. Dolna płaszczyzna wyposażona jest w czujniki utrzymujące stałą temperaturę, której zmiany powodują zmianę wielkości przepływającego prądu elektrycznego. Materac o dobrej izolacji cieplnej powoduje mniejszą zmianę temperatury dolnej płaszczyzny, co sygnalizowane jest mniejszym poborem prądu niezbędnego do jej utrzymania na stałym poziomie.

W przypadku materaca o gorszej izolacji przepływ prądu jest większy. Ten parametr, czyli ilość energii niezbędna do utrzymania stałej temperatury, służy do określenia wielkości R-value - mała ilość energii potrzebna do utrzymania stałej temperatury dolnej płaszczyzny oznacza większą wartość R-value i odwrotnie.

Wybór dopasowany do potrzeb

Decydując się na wybraną matę samopompującą lub materac pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Każdy z producentów może w inny sposób określać stopień izolacji cieplnej, dlatego bądź ostrożny przy zestawianiu ze sobą współczynnika R-value przy produktach różnych producentów.
  • Nie kieruj się grubością materaca – grubszy materac nie zawsze oznacza, że izolacja jest lepsza.
  • Przed wyborem maty/materaca zastanów się, w jakim sezonie i w jakich warunkach będziesz go używał.

Niezależnie od tego, jaki współczynnik R-value wybierzesz dla swojego ekwipunku, życzymy Ci, żeby każdy nocleg w podróży był wygodny i komfortowy, aby mieć jak najwięcej energii do odkrywania świata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium