W jaki sposób prać bieliznę termoaktywną i dlaczego to takie ważne?

W jaki sposób prać bieliznę termoaktywną i dlaczego to takie ważne?

Dlaczego odpowiedni sposób prania bielizny termoaktywnej jest taki ważny?

Bielizna termoaktywna jest produkowana ze specjalnie projektowanych dzianin syntetycznych, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Dlatego też ważne jest, aby pamiętać, że bielizna ta ma bezpośredni kontakt ze skórą i wybór środków do prania musi być przemyślany, by nie podrażnić skóry. Ponadto trzeba wiedzieć, że funkcjonalność bielizny w dużej mierze zależy również od jej czystości. Im więcej brudu tym słabiej oddawana jest wilgoć. I bez obaw, częste pranie nie zaszkodzi tkaninie.

Pamiętaj! Zanim zaczniesz prać, przyjrzyj się koniecznie metce, bo w niej jest napisane, co będzie odpowiednie dla twojej bielizny!


 

W czym najlepiej prać bieliznę termoaktywną?

Prać można zarówno w pralce, jak i ręcznie. W przypadku prania mechanicznego optymalną temperaturą jest 30°C, wiele nowych pralek ma wbudowany program sport, który dostosowuje funkcje, aby jak najlepiej zachować wszystkie właściwości tkanin. Do prania należy użyć odpowiedniego preparatu, który zadba, by nasza bielizna była najlepiej zabezpieczona przed utratą swoich właściwości. Środków do prania bielizny na rynku jest bardzo dużo, w różnych przedziałach cenowych. Powinno unikać się stosowania proszku do prania oraz płynów zmiękczających, ponieważ można przez to pozbawić bielizny swoich właściwości.  Dla tych, którzy nie mają pod ręką specjalistycznych płynów do prania, zalecamy użycie szarego mydła lub płatków mydlanych. Produkty te są najbardziej naturalne, nie zawierają agresywnej chemii, czy też wybielaczy, przez co nasza bielizna nie zostanie w żaden sposób zniszczona. 

Jak prawidłowo prać bieliznę termoaktywną w pralce?

Na początek zapoznaj się z etykietą na metce oraz na opakowaniu środka do prania. Z reguły należy wlać 50 ml środka do prania bielizny termoaktywnej, ale może zdarzyć się inaczej. Temperaturę prania ustaw zgodnie z opisem na metce. W przypadku brudnych plam można nanieść trochę środka w miejsce zabrudzenia. Jeśli masz możliwość wybierz program sport, a po zakończeniu prania wygnieć pranie, ale nie wykręcaj i rozwieś na suszarce. Pamiętaj, aby nie suszyć na grzejnikach ani w suszarce bębnowej.

Jak prawidłowo prać bieliznę termoaktywną ręcznie?

Podobnie jak w przypadku prania mechanicznego najpierw zapoznaj się z zaleceniami na metce i opakowaniu środka do prania. Dobrze jest, aby przed rozpoczęciem prania ręcznego, zostawić bieliznę na chwilę w letniej wodzie. Później dolej odpowiednią ilość płynu, ok. 25 ml. Po zakończeniu prania należy wygnieść bieliznę, ale nie wykręcać i powiesić na suszarce. 

Jaki preparat wybrać?

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału jest Twoja bielizna. Poniższe środki do prania występują w formie płynu i nadają się do prania w pralce oraz prania ręcznego.

Do materiałów syntetycznych idealnie sprawdzi się Nikwax BaseWash oraz Granger's Performance Wash – skutecznie usuwa brud, pot i nieprzyjemne zapachy, jak również poprawia właściwości oddychające.

 

 

Do bielizny termicznej wykonanej z wełny MERINO powinno używać się Nikwax Wool Wash bądź też Granger`s Merino Wash – usuwa brud, pot i nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo zmiękcza tkaninę, poprawiając jej zdolność odprowadzania wilgoci, przez co bielizna lepiej oddycha i szybciej wysycha.

 


 

Uniwersalnym środkiem do prania bielizny syntetycznej, jak i z wełny Merino jest Granger`S Active Wash. Usuwa brud, pot, pozostawia bieliznę czystą i wolną od brzydkich zapachów. Usuwa nawet zastarzały brud i zapachy. Ponadto polepsza właściwości oddychające odzieży, ułatwia i przyspiesza schnięcie.

 


 

Dla odświeżenia bielizny termicznej polecany jest Nikwax BaseFresh. Stosuje się go do płukania w przypadku prania odzieży w zwykłym preparacie.

 

 

 

Warto pamiętać:

  • Pierz zawsze w 30°,
  • Nie używaj zmiękczacza do tkanin,
  • Pierz bieliznę termoaktywną w woreczku do prania – pozwoli to zachować kształt i wszystkie właściwości bielizny,
  • Jeśli w twojej bieliźnie występują zamki to koniecznie wszystkie pozapinaj, aby suwak nie zniszczył tkaniny,
  • Nie susz na grzejnikach ani w słońcu!
  • Nie prasuj bielizny termoaktywnej!

 

 

Sprawdzone środki do prania odzieży technicznej (w tym również bielizny termoaktywnej) znajdziesz na: www.EverTrek.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium