Do wygodnego noclegu potrzebny jest nam nie tylko dobry i dopasowany do naszych potrzeb namiot. Niezbędny jest też oczywiście śpiwór. Do przeszłości odeszły już czasy kiedy spało się na dmuchanym materacu kąpielowym, a przykrywało dwoma kocami. Obecnie do produkcji sprzętu biwakowego używa się materiałów opracowanych w oparciu o najnowsze technologie

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Śpiwór — bo komfortowy sen to podstawa każdej wyprawy

Dobry śpiwór to podstawa w bagażu każdego podróżnika. Sprawdzi się zarówno podczas kilkudniowych trekkingów, jak i  noclegu w schronisku lub niezbyt higienicznym hostelu. Dzięki workowi kompresyjnemu zajmuje on niewiele miejsca, a jego waga jest zwykle dużo niższa od chociażby niewielkiego koca, nie wspominając o tradycyjnej kołdrze. W naszym sklepie z pewnością znajdziesz model do spania na hiszpańskiej plaży, jak również do przetrwania mroźnej nocy w górach.

Temperatura komfortu i dolny limit — co oznaczają?

To najważniejszy parametr, jakim powinniśmy kierować się podczas zakupu naszego śpiwora. Nikt nie chce marznąć w nocy ani się pocić. Za gruby śpiwór to nadmierne kilogramy dźwigane przez cały dzień, a za cienki nie pozwoli nam komfortowo przespać całej nocy. Przyjrzyjmy się bliżej oznaczeniom występujących na wszystkich popularnych modelach. Temperatura komfortu to oznaczenie temperatury, przy której wyśpi się „standardowa kobieta”, czyli taka o średniej wadze i wzroście. Dolny limit to temperatura, przy której powinien wyspać się „standardowy mężczyzna”, czyli taki, o przeciętnej wadze i wzroście. Temperatura extremum to wskaźnik poniżej, którego występuje zagrożenie dla życia „standardowego mężczyzny”. Poza odpowiednio dobranym współczynnikiem temperatury ważne jest zadbanie o odpowiednią izolację od podłoża. Bez odpowiedniej karimaty lub maty samopompującej nawet najcieplejszy śpiwór może wystarczająco nas nie zagrzać. Unikajmy też zakładania na siebie wielu warstw ubrań, utrudni to ogrzanie wnętrza śpiwora. Najlepiej wybrać bieliznę termiczną, która dobrze odprowadzi powstałą przez noc wilgoć.

Puchowy czy syntetyczny?

Śpiwory syntetyczne są najczęściej wybieranymi modelami ze względu na ich przystępną cenę. Bynajmniej to nie ich jedyna zaleta. Syntetyki izolują tak samo dobrze również, gdy są mokre i są produkowane bez udziału zwierząt, co jest ważne dla wielu klientów. Łatwiej utrzymać je w czystości, ponieważ większość modeli możemy wyprać w domowej pralce. Będą idealnym wyborem, jeśli chcemy z nich korzystać na jachcie czy podczas spływu kajakowego, a także wszędzie gdzie panuje wilgotny klimat. Śpiwory puchowe są nawet dwa razy mniejsze od ich syntetycznych odpowiedników, ale gdy narazimy je na kontakt z wilgocią, ich waga rośnie, a właściwości izolacyjne maleją. W przypadku puchu niezwykle ważna jest odpowiednia konserwacja. Nigdy nie pakujemy go mokrego do worka i nie pierzemy w pralce. Można je skompresować do mniejszych rozmiarów, więc sprawdzą się na długich wyprawach, gdy liczy się nawet najmniejsza oszczędność miejsca.

Mumia czy koperta?

Śpiwory występują w dwóch kształtach: mumii i kopercie. Mumia jest dostosowana do anatomicznego kształtu ciała człowieka, zwęża się ku dołowi, dzięki czemu worek waży mniej, a my w nocy tracimy znacznie mniej ciepła. Większość modeli typu mumia ma wbudowany kaptur ze ściągaczem. Jak wszyscy wiedzą, aż 70% wytwarzanego przez człowieka ciepła ucieka przez głowę, dlatego zdecydowanie warto wybrać wariant z kapturem i z niego korzystać. To najlepsze rozwiązanie na dłuższą wędrówkę, gdy walczymy o każdy gram w plecaku i nie chcemy marznąć. Koperta jest prostokątem z suwakiem wszytym na całej długości śpiwora. Co prawda, są to modele charakteryzujące się większą masą, ale będą bardziej komfortowe, jeśli chcemy połączyć dwa śpiwory i ogrzewać się ciepłem drugiej osoby. Raczej nie zdadzą egzaminu podczas górskiego trekkingu, ale z pewnością nie zawiodą podczas nocy pod namiotem w lecie czy w trakcie noclegu w schronisku. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium