Jak ubrać się w góry zimą?
Warto wybrać się w góry zimą, by podziwiać urokliwe krajobrazy górskie. Jest wiele pięknych miejsc, w które możesz wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi. Każde z nich z pewnością zachwyci Cię pięknymi szczytami pokrytymi śnieżnym puchem. Jednak mimo wspaniałych widoków, zima potrafi być kapryśna. W tym artykule przedstawiamy kilka informacji dotyczących ubioru zimowego. Dzięki niemu zdobywanie szczytów i pokonywanie szlaków będzie komfortowe, niezależnie od temperatury i aktualnej pogody. Oczywiście każdy z nas inaczej odczuwa zimno. Ostatecznie to od Ciebie zależy, ile warstw odzieży wybierzesz lub na jakie materiały się zdecydujesz.
Warstwy ubioru
Podstawą jest zaplanowanie warstw ubioru. W górach zimą trzeba mieć ze sobą bieliznę termoaktywną, ciepłą czapkę, rękawice, bluzę lub inną drugą warstwę, kurtkę oraz zimowe spodnie trekkingowe. Ważne, aby wszystkie materiały wykonane były z materiałów wysokiej jakości. Muszą one umożliwić oddychanie i utrzymanie ciepła w każdej pogodzie.
Bielizna termoaktywna jest idealna w góry, ponieważ odprowadza wilgoć z powierzchni ciała i utrzymuje dobrą termoregulację. Zimą szczególnie poleca się ciepłą bieliznę z wełny merino. Jest to podstawowa warstwa ubioru typu 1st layer.
Jako drugą warstwę najlepiej wybrać rozpinany polar lub bluzę. Bywa, że w ładną pogodę, gdy nie pada śnieg, ciepła bielizna i polar wystarczy. Gdy na szczycie zrobi się wietrznie lub zacznie padać, dobrze mieć kurtkę z kapturem. Dobrym pomysłem jest kurtka przeciwdeszczowa z membraną. W bezdeszczowy dzień sprawdzi się kurtka puchowa. To, jaką warstwę wierzchnią wybrać, zależy od Twoich upodobań i spodziewanej pogody.
Zawsze lepiej być przygotowanym na każdą sytuację niż martwić się o to, że zabraknie nam ciepłego ubioru, gdy zaskoczy nas pogoda na szczycie. Pamiętaj też, aby zawsze przed wyjściem na szlak sprawdzić aktualne warunki. Przydatne będą specjalne strony i aplikacje przedstawiające prognozę pogody w górach. Zimą każdy dzień może przynieść niespodzianki zarówno w trakcie marszu, jak i na szczycie.
Buty na zimową wyprawę w góry
Buty trekkingowe lub górskie są najlepszym rozwiązaniem podczas zimowych wędrówek po górach. Powinny być wyposażone w membranę odporną na wodę, dzięki czemu stopa pozostaje sucha. Buty trekkingowe w góry mają również specjalne podeszwy zapewniające optymalną przyczepność do podłoża. Przy ubitym śniegu bądź oblodzonym szlaku przydadzą się także raki lub raczki antypoślizgowe. Odpowiedni kształt buta sprawia, że nawet trudne tereny stają się bezpieczniejsze i bardziej przystosowane do chodzenia. Przed zaplanowaną wyprawą w góry warto odpowiednio przygotować buty. Aby zabezpieczyć je przed śniegiem i wilgocią, należy je dobrze wyczyścić i zaimpregnować.
Zimą w zestawie z butami nie zapomnij o ciepłych skarpetach trekkingowych. W niskich temperaturach świetnie sprawdzą się skarpety z Merino. Dobrym pomysłem jest mieć przy sobie dodatkową parę skarpet, wychodząc w góry. Gdyby pierwsze przemoczyły się od chodzenia po śniegu, wystarczy je zmienić. Nie ma nic gorszego niż przemoczone i zmarznięte stopy.
Rękawice na każdą pogodę
Rękawice zimowe to podstawa, która zapobiegnie przemarznięciu dłoni na szlaku zimą. Warto wybrać modele, które posiadają membranę wodoodporną oraz izolację termiczną. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dwóch par rękawic, w zależności od aktualnej pogody. Pamiętaj, że w czasie drogi na szczyt może się ona zmieniać. Pierwsze przylegające rękawice multifunkcyjne. Podczas marszu na szlaku z kijami trekkingowymi będzie to wygodne rozwiązanie. Przy niższej temperaturze lub na szczycie góry dobrze założyć grubsze rękawice zimowe. Mogą to być rękawice puchowe, z membraną, łapawice lub inne, które zadbają o Twój komfort termiczny. Zapobiegnie to wychłodzeniu dłoni na szczycie lub podczas drogi powrotnej do schroniska.
Nakrycie głowy
Odpowiednie nakrycie głowy w trakcie zimowej wyprawy w góry pozwala zachować ciepło i zapobiegnie wychłodzeniu. Można wybrać klasyczną czapkę zimową lub ciepłą opaskę, która ochroni uszy przed niską temperaturą w górach. Zimą przyda się czapka z polarowym ociepleniem lub z podszewką z membraną windstopper. Takie rozwiązanie zabezpieczy przed podmuchami wiatru oraz przy gorszej pogodzie. Podczas srogiej zimy lub w trudniejszych warunkach, dobrym pomysłem będą również dwie czapki. Pierwsza — cienka czapka termoaktywna, druga — grubsza czapka zimowa.
Stuptuty — dobry pomysł na zaśnieżony szlak
Ochraniacze na spodnie, czyli stuptuty, to przydatne akcesoria, które sprawdzą się zarówno w czasie mroźnych dni, jak i podczas roztopów. Gdy na szlaku znajduje się spora warstwa śniegu, stuptuty będą nieocenionym wsparciem. Zabezpieczą spodnie przed wilgocią oraz zapobiegną wpadaniu śniegu do butów. Gdy śnieg stopnieje, stuptuty będą barierą dla błota i wody.
Zimą pamiętaj również o szaliku
W kapryśną pogodę bądź podczas zdobywania szczytu, może być chłodno i wietrznie. Dobrym pomysłem jest mieć ze sobą zimowy komin lub szalik na szyję. Sprawdzi się tu na przykład komin Buff, chusta wielofunkcyjna z wełny Merino lub komin z polarem. W górach ten element garderoby jest niezwykle przydatny. Z pomocą wielofunkcyjnego komina osłonisz szyję, uszy, twarz przed wiatrem lub padającym śniegiem.
Aktywna zima w górach
Jest wiele pomysłów na spędzenie aktywnego weekendu. Góry w Polsce są piękne o każdej porze roku i potrafią zaskakiwać. Warto odwiedzić je również zimą. Nieważne czy wybierzesz wysokie góry, by zdobyć tatrzańskie szczyty, czy Twoje serce oddane jest bieszczadzkim szlakom. A może wolisz cały dzień spacerować po Beskidach? Każde miejsce będzie dobre, aby podziwiać piękno zimowego krajobrazu. Kilka dni w górach to świetny pomysł na naładowanie akumulatorów życiowych. Jeszcze więcej komfortu zapewni Ci dobrze przygotowany strój. W ciepłym ubiorze wygodniej będzie maszerować szlakiem i zdobywać szczyty. Niezależnie od tego, które miejsce wybierzesz na zimową wyprawę, jaka będzie pogoda i ile śniegu napada, w odpowiednio dobranej garderobie będziesz się czuł komfortowo.