Jak impregnować buty? Przerywamy milczenie! Koncerny obuwnicze nas nienawidzą!

Jak impregnować buty? Przerywamy milczenie! Koncerny obuwnicze nas nienawidzą!

Jak impregnować buty trekkingowe, buty z nubuku, buty z membraną, buty ze skóry ?

Jak mawiał Bilbo Baggins: "Uważaj na nogi, bo nie wiadomo dokąd Cię poniosą". W przeciwieństwie do niego, większość z nas nie może pozwolić sobie na podróżowanie boso, chodzimy więc w butach. Obuwie jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego turysty. Niezależnie od tego gdzie i o jakiej porze roku się wybieramy to właśnie nogi będą naszym głównym środkiem transportu. Dlatego dbanie o to co mamy na nogach jest niezwykle istotne. Bilbo Baggins musiał pielęgnować swoje kosmate stopy, my musimy impregnować nasze buty.

 

 

W zależności od materiału, z którego wykonane jest obuwie różnie będziemy je czyścić i impregnować. Do lamusa odeszły już czasy, gdy wszystkie buty zrobione były ze skóry a czyszczenie i impregnacja polegały głównie na pastowaniu, lub nasączaniu wrażliwych miejsc pokostem.

Zanim przejdziemy do szczegółów dodajmy jeszcze, że impregnować można tylko buty, które są czyste i suche (chyba, że producent impregnatu zaleca inaczej).

Czyszczenie butów

Pierwszym etapem jest czyszczenie butów "na sucho" za pomocą szczoteczki lub szmatki. Na tym etapie usuwamy piach, błoto i inne powierzchniowe zabrudzenia. Następnie płuczemy buty bieżącą wodą i przy pomocy szczotki usuwamy wszystkie zabrudzenia (nie wlewamy wody do środka!). Zwracamy szczególną uwagę na szwy i zgięcia. Pamiętajmy, że nie chodzi o to by zmoczyć but tylko by zmyć z niego brud. Podobnie postępujemy z podeszwą, z której usuwamy wszystkie tkwiące w niej kamienie itd. Jeżeli jakieś zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia korzystamy z wody z mydłem i szczotki. Gdyby i to nie pomogło, naszym ostatnim odwodem mogą być preparaty do czyszczenia butów.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Pielęgnacja obuwia ma wiele aspektów. Jednym z nich jest zapach dobywający się z wnętrza buta. O ile zapach świeżego buta na półce sklepowej kojarzyć może się niektórym z nas z zapachem nowej książki, o tyle próba zbliżenia nosa do wnętrza zaprawionego w bojach buta-weterana może zakończyć się tragicznie. Z każdym przebytym kilometrem obuwie przestaje pachnieć sklepową świeżością i przejmuje woń trudu i znoju.

Jest wiele "domowych" sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Popularne są zwłaszcza mięta i lawenda, których liście wkładamy do wnętrza buta kiedy trzymamy go w szafie. Podobnie działa igliwie i szczapki drewna nasączonego żywicą, ale w tym przypadku trzeba uważać aby nie wybrudzić wnętrza buta. Zarówno zioła jak i igliwie owijamy cienkim papierem i umieszczamy wewnątrz obuwia. Oczywiście jeśli akurat nie macie na balkonie doniczki z lawendą, nie mieszkacie w pobliżu lasu iglastego ani nie macie nigdzie pod ręką mięty można skorzystać ze specjalnie do tego przeznaczonych preparatów.

Suszenie butów

Buty należy suszyć w temperaturze pokojowej w pewnym oddaleniu od bezpośrednich źródeł ciepła. Nie jest to metoda najszybsza, ale za to gwarantuje nam, że nasze obuwie nie ulegnie uszkodzeniu i odbarwieniu podczas suszenia. W sytuacjach ekstremalnych można oczywiście suszyć buty przy ognisku, przy kominku albo na słońcu (i to jest chyba najszybsza metoda), jednak zawsze jest to związane z ryzykiem. Niezależnie od wybranej metody aby przyspieszyć schnięcie można wypchać buty pogniecionymi gazetami lub papierem toaletowym.

Impregnacja

Impregnacja przynosi nam mnóstwo korzyści. Buty jak każdy element ekwipunku, zużywają się. Proces ten jest nieunikniony. Jeżeli jakiś sprzedawca mówi Wam, że but jest niezniszczalny to kłamie. Jeżeli mówi o butach, że są całkowicie nieprzemakalne (a nie są to kalosze ani walonki), to też kłamie. Ale nie rozpaczajmy! Dzięki impregnacji możemy znacząco przedłużyć żywotność naszych butów i uczynić je w dużej mierze nieprzemakalnymi. Zanim jednak zaczniemy impregnować musimy omówić parę spraw:

  1. Sprawdzamy jaki sposób impregnacji jest przeznaczony dla naszego typu obuwia (przy tym wykonanym z kilku materiałów jednocześnie trzeba używać różnych metod dla każdego rodzaju materiału). W razie wątpliwości można skorzystać z uniwersalnego impregnatu.
  2. Zanim nałożymy impregnat na cały but dokonujemy próby w jakimś mało widocznym miejscu aby sprawdzić czy nie nastąpi odbarwienie (trzeba być przygotowanym na to, że impregnacja najczęściej zmienia nieznacznie kolor obuwia na ciemniejszy). Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu należy użyć innego preparatu.

Jak impregnować buty ze skóry licowej?

Buty skórzane impregnujemy najczęściej za pomocą pasty do butówwosku lub oleju (w tekście dla ułatwienia będziemy używać słowa 'pasta'). Istnieją różne "szkoły" pastowania. Rozmaite autorytety w tej dziedzinie zalecają nakładanie pasty za pomocą szczoteczki, szmatki lub gąbki. Dość kreatywne są w tym temacie środowiska wojskowe, które zalecają nakładanie pasty starą skarpetą. Podobnie ma się sprawa z przygotowaniem samej pasty. Kiedyś modne było podgrzewanie puszki z pastą przed jej nałożeniem a nawet podpalanie samej pasty. Legendy głoszą, że miała ona dzięki temu stać się bardziej płynna i lepiej wnikać w strukturę skóry. Dawne podania przechowały także informacje o śmiałkach, którzy podpalali pastę już po jej nałożeniu co miało nadać ich butom szczególnego blasku. Oczywiście z różnych przyczyn nie polecamy tych metod i traktujemy je jako ciekawostkę. Niezależnie od tego jaką metodę nakładania wybierzemy najważniejsze jest to aby nakładać pastę dokładnie ze szczególnym uwzględnieniem szwów, zgięć i języka. Poza tradycyjnymi metodami na rynku pojawiły się także impregnaty do skóry licowej, które stopniowo zajmują miejsce pasty do butów i wosku.

Jak impregnować buty z nubuku?

Impregnacja butów wyposażonych w membranę wymaga zastosowania właściwego środka. Najczęściej jest on wyposażony w aplikator z atomizerem lub w aplikator gąbkowy. Preparat nakładamy równomiernie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy pamiętać, że przy nadmiernym naniesieniu produktu mogą pojawić się białe zacieki, które należy usunąć czystą szmatką. Po naniesieniu impregnatu buty pozostawiamy do wyschnięcia. Impregnacja obuwia bez membrany wygląda nieco inaczej. Używane do tego celu produkty to głównie wosk i pasta. Chociaż tego typu obuwie ma zazwyczaj niższe parametry niż to z membraną, to także w jego przypadku impregnacja znacząco je poprawi.

 

Jak często impregnować obuwie?

Wszystko zależy od tego jak intensywnie i w jakich warunkach użytkujemy nasze obuwie. Minimalnym wysiłkiem ze strony sumiennego użytkownika powinno być impregnowanie obuwia po każdym gruntownym czyszczeniu go. Jeżeli jesteście intensywnymi użytkownikami i po każdym weekendzie wypełnionym wędrówką i spływem kajakowym Wasze buty wyglądają jak dwie grudy błota to powinniście impregnować co tydzień. Jeżeli podobne ekscesy zdarzają się Wam raz na kwartał, to powinniście impregnować raz na kwartał. Jeżeli solidnie czyścicie buty tylko raz w roku (na przykład przed szóstym grudnia), to i tak powinniście impregnować raz na kwartał, nie zaszkodzi. Poza tym, impregnujemy obuwie po każdym przemoczeniu oraz, o czym pamiętają nieliczni, podczas mrozów a także podczas suszy. Gdy od dawna nie padało, jest słonecznie i w dodatku jesteśmy na trzydniowej wędrówce po zakurzonych traktach nasze buty mogą szybko zacząć pękać na zgięciach. Pamiętajmy o tym aby impregnować je adekwatnie do warunków atmosferycznych.

 

Zobacz produkty w naszym sklepie: Impregnaty

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium