Czyszczenie i impregnacja obuwia sportowego jest bardzo istotnym elementem. Tak samo jak każdy z nas codziennie dba o swoją higienę, tak i powinniśmy zadbać o higienę naszych butów

Czyszczenie i impregnacja butów

Obuwie sportowe często używane jest przez nas sporadycznie. Coroczny wypad w góry czy jazda w sezonie letnim na rowerze to nie są czynności, które wykonujemy codziennie. Odpowiednia pielęgnacja obuwia sportowego pozwoli nam zatrzymać czas i przedłużyć ich żywotność.

Jak przechowywać buty

Bardzo ważnym aspektem jest przechowywanie obuwia. Każda z par powinna mieć swoje miejsce. Najczęstszym sposobem przechowywania butów są pudełka, w które pakowane jest obuwie przy sprzedaży. Jest to dobry sposób na ochronienie ich przed kurzem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Często jednak przy zakupie obuwia sportowego nie otrzymujemy pudełek. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych pojemników na obuwie. Są to przeźroczyste pudełka, których koszt nie przekracza kilkunastu złotych. Możemy je wykorzystać wielokrotnie, a często można znaleźć pudełka wytworzone z ekologicznych materiałów. Ich przeźroczystość ułatwia przechowywanie obuwia, ponieważ z łatwością widzimy co znajduje się w danym pudełku. Niestety, najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji obuwia jest przetrzymywanie mokrych i brudnych butów. Dlatego też, należy pamiętać, iż przed schowaniem obuwia do pudełka, należy je dokładnie oczyścić, wysuszyć i zaimpregnować.

Czyszczenie obuwia sportowego

Pasta, żel, szczotka do zamszu, szampon oraz dezodorant to jedne z nielicznych kosmetyków, które pomagają nam na co dzień utrzymywać odpowiednią higienę obuwia. Akcesoria i sposób czyszczenia butów będzie zależny od tego z jakiego materiału wykonane jest obuwie. Innej pielęgnacji wymaga zamsz zaś innej skóra licowa. Niektóre z modeli obuwia sportowego można prać w pralce. Ważnym elementem jest to, aby wszelkie akcesoria do czyszczenia butów, w tym gąbka bądź szczotka, trzymały się swojego przeznaczenia. Jeśli jedna z nich przeznaczona jest do podeszwy, niech tak zostanie. Drugą należy użyć do czyszczenia cholewek. Pamiętajmy, iż nie tylko z wierzchu obuwie powinno być zadbane. Środek jest najważniejszy dla naszych stóp. Dlatego też nie należy zapominać o jego odświeżeniu. Idealnym do tego preparatem jest dezodorant, który odświeża środek buta oraz chroni obuwie przed powstawaniem przykrej woni, pozbywając się przy tym wszelkich drobnoustrojów. Warto mieć na uwadze, iż istotnym elementem w pielęgnacji obuwia sportowego jest systematyczność. Umycie butów po każdej ze sportowych wypraw jest szybsze i krótsze niż pielęgnacja obuwia raz w roku. Na przykład jeśli trenujemy w plenerze, wystarczy, że otrzepiemy buty z piasku oraz przetrzemy wilgotną gąbką lub ścierką pozbywając się z nich błota.

Impregnacja obuwia sportowego

Impregnacja obuwia sportowego może okazać się zbawienna dla naszych butów. Złe warunki atmosferyczne czy zmiana pór roku, nie sprzyjają naszym butom. Sól, woda, błoto to czynniki, które negatywnie wpływają na żywotność naszego obuwia. Idealnym rozwiązaniem, które chroni przed szkodliwymi warunkami są środki impregnujące obuwie. Dzięki nim możemy nadać naszym butom właściwości wodoodpornych oraz uchronić je przed brudem. Dodatkowo impregnacja bardzo ułatwia czyszczenie obuwia. Impregnacja jest głównym czynnikiem przedłużającym witalność i dobry wygląd naszego obuwia. Na obecnym rynku mamy do wyboru wiele impregnatów. Wiodącymi producentami w kwestii impregnacji obuwia są Freshed, Granger's oraz Nikwax.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium