Czym jest zero waste i dlaczego to takie ważne?

Czym jest zero waste i dlaczego to takie ważne?

Czym jest zero waste i dlaczego to takie ważne?

Angielski zwrot „zero waste” to w dosłownym tłumaczeniu „zero odpadów”, „zero marnowania”. Szerzej ujmując, pojęcie to oznacza styl życia, w którym człowiek generuje mniej odpadów, a tym samym nie przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Z definicji Zero Waste International Alliance wynika, że jest to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. Co to oznacza w praktyce? O tym przeczytasz poniżej.

Styl życia i nie tylko

Styl życia pod hasłem zero waste jest niezwykle istotny z punktu widzenia każdego mieszkańca naszej Planety. Racjonalne wykorzystanie zakupionych lub posiadanych produktów, ograniczenie wytwarzania zbędnych odpadów oraz dbałość o żywotność wykorzystywanych na co dzień rzeczy wpływa pozytywnie na kondycję środowiska i jego jakość. Taki sposób dbania o środowisko jest również korzystny pośrednio dla zdrowia i życia ludzi oraz bezpośrednio dla bezpieczeństwa i życia innych stworzeń, zamieszkujących Ziemię.

Warto wiedzieć, że życie wedle idei zero waste sprowadza się do stosowania określonych reguł. Wymienić należy zasady:

  • Refuse (odmawiaj)

Wiąże się ze świadomą odmową posiadania wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia, np. jednorazowych plastikowych opakowań.

  • Reduce (ograniczaj)

Dotyczy unikania generowania odpadów, zmniejszenia ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, zbędnych rzeczy oraz towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych czy o niskiej jakości, które szybko stają się śmieciami.

  • Reuse (wykorzystaj ponownie)

Polega na ponownym wykorzystaniu produktów, które ma się już w posiadaniu. Gdy w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, można je wykorzystać do nowej funkcji. Przykładem może być wykorzystanie szklanej butelki jako wazonu lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym. Ta zasada wiąże się również z tym, aby nie stosować rozwiązań jednorazowych.

  • Recycle (recyklinguj)

W myśl tej zasady należy segregować odpady i poddawać je procesowi recyklingu. Wiesz, że papier można przetwarzać nawet 6-krotnie? Proces ten można realizować nawet w warunkach domowych, przerabiając stare, zniszczone ubrania na przykład na pokrowce do sprzętu lub legowisko dla swojego czworonoga. Pomysłów jest wiele – ograniczyć nas może jedynie nasza wyobraźnia.

  • Rot (kompostuj)

Polega na kompostowaniu i nabywaniu takich produktów, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie (jak na przykład produkty biodegradowalne).

Co wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów powstałych w myśl zasad zero waste. Daje to duże możliwości w kompletowaniu niezbędnego ekwipunku czy produktów codziennego użytku. Poniżej prezentujemy wybrane produkty.

Opakowanie na kanapki Lunchbox Boc'n'Roll

Lunchbox Boc'n'Roll to ekologiczne opakowanie na kanapki wielorazowego użytku w formie chusty. Dzięki Boc'n'Roll nie będziesz już potrzebował woreczków, papieru śniadaniowego ani folii aluminiowej. W ten sposób zaczniesz realnie wpływać na zmniejszenie ilości generowanych w Twoim otoczeniu śmieci. Opakowanie na kanapki Boc'n'Roll ma też przewagę nad pudełkami śniadaniowymi, gdyż po zjedzeniu kanapek chustę Boc'n'Roll można zwinąć w kostkę i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. To świetne rozwiązanie na noszenie kanapek do szkoły, do pracy, na wycieczkę. Poza bezpiecznym zawinięciem drugiego śniadania Boc'n'Roll służy też jako serwetka. Gdy ulegnie zabrudzeniu, możesz wyprać ją w pralce.

 

Butelki na wodę i napoje

Dobrym krokiem do życia według idei zero waste jest korzystanie z butelek wielokrotnego użytku. Dzięki temu, że są one wytrzymałe, możemy bez problemu zastąpić nimi jednorazowe butelki z napojem kupione w sklepie. Ponadto mamy szeroki wybór różnorodnych modeli, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej o butelkach – rodzajach, zastosowanych technologiach itp. – możesz przeczytać tutaj: Jaką butelkę zabrać w podróż?

 

Komin Buff

Chusta Buff jest wielofunkcyjna, swoje zastosowanie znajdzie w każdej porze roku. Zaprojektowana została zgodnie z myślą zrównoważonego rozwoju przy użyciu czystego plastiku z butelek pochodzących z recyklingu dostarczonego i certyfikowanego przez Repreve®. Jedna chusta wykonana jest z recyklingu 2 plastikowych butelek. Komin Buff latem świetnie ochroni nas przed słońcem, a zimą przed chłodem i wiatrem. Jeśli uprawiasz intensywnie sporty na świeżym powietrzu, takie jak: bieganie, trekking, wspinaczka, chodzenie po górach, jazda konna, jazda na rowerze czy motocyklu, to chusta ta świetnie ochroni Cię przed chłodem i innymi warunkami pogodowymi. Może stanowić również element codziennej garderoby.

 

Impregnacja odzieży i obuwia

Przykładem może bym impregnat Nikwax Nubuk & Zamsz, który jest skutecznym środkiem do impregnacji obuwia wykonanego ze skóry nubukowej i weluru. Skutecznie przywraca właściwości wodoodporne butów, a jednocześnie zapewnia im dodatkową warstwę ochronną przed brudem i ułatwia czyszczenie. Bez obaw można stosować środek przy impregnacji obuwia z membranami oddychającymi np. Gore-Tex czy eVENT. Wygodny atomizer, ułatwia rozprowadzenie impregnatu po powierzchni cholewki. Impregnat ten jest wykonany na bazie wody, dzięki czemu jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, ulega biodegradacji, jest bezpieczny w użyciu i nie jest palny. Do wyboru są dwie wersje tego produktu – impregnat w atomizerze i z gąbką.

 

Impregnacja sprzętu

Impregnowanie sprzętu turystycznego pozwala zachować jego właściwości techniczne, co zdecydowanie przedłuży możliwość używania tych przedmiotów i pomoże ograniczyć kupowanie nowego sprzętu. Odpowiednia impregnacja zadba m.in. o właściwości wodoodporne materiału, jego strukturę i wytrzymałość. Przykładem może być środek do impregnacji ekwipunku i namiotów Granger's Tent & Gear Repel Paint On. Jest to bardzo skuteczny preparat do wszystkich rodzajów materiałów. Rekomendowany do impregnowania płacht brezentowych, namiotów, plecaków oraz śpiworów puchowych lub syntetycznych. Można go nanosić pędzlem na dużą powierzchnię tkaniny. Środek ten odnawia fabryczną impregnację tkaniny. Inne skuteczne i godne polecenia produkty do impregnacji to m.in. uniwersalny impregnat w aerozolu Granger's Fabsil Universal Protector Areosol czy impregnat do namiotów i sprzętu z ochroną UV Nikwax Tent & Gear SolarProof.

 

Plecaki i torby z kolekcji Pacsafe Econyl

Kolekcja ECONYL powstała z recyklingu odpadów sieci rybackich i innych wyrzuconych nylonów, co sprawia, że jest mniej śmieci w morzu, które stanowią zagrożenie dla wszystkich organizmów morskich oraz dla ludzi. Plecaki i torby wyposażone są w panele ze stalowej siatki exomesh, które chronią najczęściej narażone na przecięcia elementy, czyli front, boki oraz dół plecaka lub torby. Takie rozwiązanie skutecznie ogranicza dostanie się do wnętrza i wyjęcie cennej zawartości z torby. Stalowe linki ukryte w paskach uniemożliwiają odcięcie pasków plecaków lub toreb. Sprytne zakończenia suwaków pozwalają w każdej torbie lub plecaku na zabezpieczenie zamków po ich zamknięciu. Uniemożliwia to przypadkowe rozsunięcia zamka oraz zabezpiecza przed ich rozsunięciem przez złodzieja. Specjalne kieszenie z materiału RFIDsafe chronią karty oraz dokumenty wykorzystujące technologię RFID przed zeskanowaniem i kradzieżą tożsamości. Blokują częstotliwości od 10MHz do 3GHz używane w większości elektronicznych dokumentów i kart płatniczych. Jest to prosta i wygodna konstrukcja. W tej kolekcji mamy do wyboru następujące produkty: plecak jednoramienny Pacsafe Vibe 325, plecak miejski Pacsafe Vibe 25, plecak turystyczny Pacsafe Venturesafe EXP45, plecak damski Pacsafe Citysafe CX.

 

Plecak z kolekcji Pacsafe Cruise Essentials

Plecak antykradzieżowy Pacsafe Cruise Essentials to nowość dla kobiet z 2020 roku. Został wykonany z recyklingu butelek plastikowych. Do wyprodukowania tylko jednej torby użyto od 8 do 24 małych butelek typu PET! Dla nas oznacza to mniej szkodliwego plastiku na planecie! Tego typu produkty przeznaczone są dla świadomych konsumentów, którzy chcą dokonywać mądrych wyborów.

 

Plecaki z kolekcji MetroSafe X Backpack Utility

Plecak antykradzieżowy Pacsafe MetroSafe X Backpack Utility również został wykonany z poliestru pochodzącego z recyklingu butelek PET. Łączy w sobie klasyczną prostotę z nowoczesnymi technologiami. To klasyczny plecak o sportowym kształcie posiadający liczne kieszenie wewnętrzne w tym oddzielną kieszeń na 15 calowy laptop i 10 calowy tablet. Jest to prosta i wygodna konstrukcja. Pacsafe MetroSafe X Backpack Utility powstał z recyklingu małych butelek typu PET, co sprawia, że jest mniej szkodliwego plastiku na planecie. Dzięki ciekawej kolorystyce plecak wygląda bardzo estetycznie i może być ciekawym dodatkiem do każdej stylizacji.

 

Koszulki Viking Bamboo

Kolekcja Viking Bamboo wykonana została z włókna bambusowego, który posiada bardzo dobre właściwości chroniące przed promieniowaniem UV, a także silne właściwości antyalergiczne, dzięki czemu koszulka nie podrażnia skóry. Materiały, które zostały użyte w koszulce Viking Bamboo, gwarantują wysoką elastyczność, a także utrzymanie koszulki w swoim oryginalnym kształcie przez długi czas. Włókno bambusowe to jedno z bardziej ekologicznych surowców używanych do produkcji odzieży. Koszulka Viking Bamboo to doskonała propozycja dla każdej aktywnej osoby. W kolekcji tej dostępne są zarówno koszulki damskie jak i męskie.

 

Bluza Viking Bamboo Hoodie

Bluza Viking Bamboo Hoodie jest niezwykle wygodna, bardzo elastyczna, ciepła i miła w dotyku. Połączenie dwóch naturalnych materiałów jakimi są bambus oraz bawełna gwarantuje bardzo dobre właściwości antyalergiczne, nie uczula i niweluje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Bluza Viking Bamboo Hoodie ma wygodny regulowany kaptur oraz kieszeń typu "kangurek", co sprawia, że bluza doskonale nada się także do użytku codziennego. Posiada również otwory na kciuki, co zapewnia dodatkową ochronę przed chłodem i wiatrem. Bluza Viking Bamboo Hoodie to kolejna propozycja z ekologicznej linii produktów, co podkreśla troskę o środowisko naturalne i ekologię. W ofercie znajduje się zarówno wersja damska jak i męska.

 

Biodegradowalne płyny do czyszczenia i higieny osobistej

Wśród płynów do czyszczenia i higieny osobistej można wymienić biodegradowalny płyn czyszczący o uniwersalnym zastosowaniu Sea To Summit Wilderness Wash. Ten skoncentrowany płyn czyszczący ma bardzo delikatne działanie na skórę, ale również doskonale radzi sobie z zabrudzeniami na naczyniach oraz plamach na ubraniu. Jest biodegradowalny, wolny od fosforanów i jakichkolwiek aromatów. Butelka, w której się znajduje, posiada prócz nakrętki, dozownik, który zapobiegnie przypadkowemu wylaniu płynu w plecaku. Jest to praktyczny i przydatny przedmiot w wielu outdoorowych aktywnościach, dlatego warto mieć go zawsze przy sobie. Jeżeli lubisz cytrusowy zapach, z pewnością spodoba Ci się płyn Sea To Summit Wilderness Wash Citronella, który ma identyczne właściwości, jednak jest wzbogacony o cytrynowy aromat. Praktyczne w każdej pieszej wyprawie, na campingu czy podczas pikniku są również ekologiczne i biodegradowalne płyny do higieny osobistej Sea To Summit TREK & TRAVEL Liquid. W tej serii występują zarówno szampony, żele do mycia, prania i inne.

 

Filtr do wody

Dobrym rozwiązaniem na górskie wyprawy może być filtr do wody umieszczony w butelce, który pozwala nabrać wody i pić ją bezpośrednio z butelki. Filtr LifeStraw Go 2-stage nie wymaga użycia prądu ani części zamiennych. Nie trzeba także pompować wody. Warto też dodać, że marka Lifestraw dba o dzieci! Każdy kupiony produkt zapewnia czystą wodę do picia dla jednego dziecka z rozwijających się społeczności w ciągu roku szkolnego!

Filtr LifeStraw Go 2-stage bazuje na technologii HollowFiber, która pozwala na odfiltrowanie zanieczyszczeń oraz bakterii i pasożytów. Technologia ta nie zawiera chemicznych środków do uzdatniania wody. Dodatkowy filtr z aktywnym węglem poprawia smak filtrowanej wody. Butelka pozwala zabrać ze sobą wodę w naczyniu i napić się w trakcie marszu. Jest wyposażona w zamknięcie typu zamknij-otwórz oraz w karabinek, pozwalający na przytroczenie jej do plecaka lub paska. Butelka wykonana z plastiku wolnego od BPA oraz zanieczyszczeń chemicznych. Filtr powstał w 2005 roku jako wyposażenie na wypadek sytuacji awaryjnych, np. katastrof naturalnych i tym podobnych. Teraz jest używany przez turystów i podróżników na całym świecie. Dla dzieci polecamy natomiast butelkę z filtrem LifeStraw Play, która ma mniejszą pojemność, lecz również dobrą skuteczność filtrowania.

 

 

Jeżeli Tobie również zależy na dobru naszego środowiska, zachęcamy do przemyślanych i odpowiedzialnych zakupów. Więcej produktów, które poprawią komfort Twoich aktywności, znajdziesz na www.EverTrek.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium