Opcje przeglądania
Kategorie
Producent
Nowość
Promocja

Czekany

Czekany to narzędzia używane w alpinizmie, wspinaczce lodowej oraz zimowej turystyce górskiej. Czekan ma postać laski zakończonej głowicą. Stylisko ma zwykle długość między 50 a 90 centymetrów, wykonane jest ze stali lub stopów aluminium, czasem z drewna, może być pokryte częściowo lub całkowicie gumą albo tworzywem sztucznym dla zapewnienia lepszego chwytu i izolacji termicznej.

Najczęściej posiada u dołu kolec do wbijania w śnieg oraz pętlę (smycz) zakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Ze względu na wytrzymałość styliska dzielą się na dwa typy: B (od ang. Basic axe) o wytrzymałości do 280 kg oraz T (od ang. Technical axe) o wytrzymałości do 400 kg.

Głowica wykonana jest zwykle ze stali węglowej lub stopowej (CrMo, NiCrMo i inne) rzadziej ze stopów aluminium lub tytanu. W tradycyjnym czekanie z jednej strony głowicy znajduje się ostrze (dziób) a z drugiej łopatka. Czekan, którego głowica z jednej strony zamiast łopatki ma obuch nazywany jest czekanomłotkiem. Ponieważ ostrze niszczy się najszybciej wprowadzono modułową konstrukcję głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.

Czekan to narzędzie wielofunkcyjne, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podpierania, do hamowania podczas ześlizgnięcia się oraz do asekuracji.

Poza tradycyjnymi, uniwersalnymi czekanami (określanymi jako turystyczne) istnieją czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, posiadające krótsze, wygięte stylisko (ułatwiające wbijanie dzioba) oraz głowicę pozbawioną łopatki. Ten rodzaj czekana jest zamiennie nazywany dziabką, dziabadłem, dziabakiem.

W dziale czekany nasz sklep internetowy oferuje wysokiej klasy sprzęt wspinaczkowy następujących producentów: 

Wspinaczka to przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi. Wspinać można się na kilkumetrowe kamienie (bouldering) jak i na wysokie góry.

Wspinaczka niegdyś uważana była za sport przestrzenny, taki jak żeglarstwo czy szybownictwo. Upowszechnienie i popularyzacja sztucznych ścian wspinaczkowych i zawodów wspinaczkowych przesunęło nieco akcenty w stronę „boiskowości”. W dalszym ciągu jednak dla znacznej części wspinających się działalność ta, to co najmniej pasja lub nawet sposób na życie.

Wspinaczka obejmuje bardzo różne formy aktywności od builderingu, czyli wspinaczki na wysokie budynki, poprzez wspinaczkę jaskiniową aż po wspinaczkę wysokogórską.

We wspinaczce, oprócz umiejętności ogromną rolę odgrywa odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Trudno wyobrazić sobie wspinanie bez odpowiedniej liny asekuracyjnej, uprzęży oraz pozostałego drobnego osprzętu takiego jak karabinki, ósemki, taśmy, itd.

"Najlepszym wspinaczem jest ten, kto czerpie z tego najwięcej radości." Alex Lowe

Sport towarzyszy człowiekowi już od tysięcy lat. To forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych. Możemy wyróżnić sport wyczynowy jako formę działalności człowieka, podejmowana dobrowolnie w drodze rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych.

Mamy także sport profesjonalny uprawiany w celach zarobkowych. No i mamy też sport uprawiany w ramach rekreacji kiedy nie ma elementu rywalizacji ani celów zarobkowych a zostaje tylko dążenie do doskonałości.

Różne realizowane w ramach rekreacji czynności, poza pracą czy nauką, są wykonywane w miejscu zamieszkania czy pobytu, co różni ją z kolei od turystyki - podróży w celu poznawania świata i ludzi...

W niektórych ujęciach sport to również kultura fizyczna, dbanie o własne ciało, podziwianie piękna zawodników uprawiających dane dyscypliny.

Sport dostępny jest dla wszystkich i można go uprawiać niemal wszędzie. Aby zacząć niepotrzebne są specjalne kwalifikacje kursy i szkolenia. Sport może uprawiać każdy. Jednak jak w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności korzystanie z odpowiedniego sprzętu podnosi komfort, poprawia wyniki, sprawia uczestnikom więcej satysfakcji.

Poza tym należy przyznać, że w niektórych dyscyplinach sportu pewien sprzęt jest poprostu niezbędny. Nie można wyobrazić sobie treningu biegacza, który nie jest wyposażony w odpowiednie buty do biegania. To byłoby po prostu niezdrowe.

Tak samo w innych dziedzinach sportu wymienić możemy elementy wyposażenia niezbędne dla zachowania minimalnego komfortu. Obecnie do każdej dyscypliny dobrać można odpowiednią kurtkę, buty czy nawet koszulki. Poza tym bielizna termoaktywna, która pomaga wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z aktywnością, pomaga w każdej dyscyplinie sportu.

Czekan PETZL SUMMIT U13B 052 52cm Czekan PETZL SUMMIT U13B 052 52cm
Producent: Petzl
Cena: 401,18 zł 534,90 zł
szt.
Details
  • promocja
Czekan PETZL SUMMIT U13B 059  59cm Czekan PETZL SUMMIT U13B 059 59cm
Producent: Petzl
Cena: 401,18 zł 534,90 zł
szt.
Details
  • promocja
Czekan PETZL SUMMIT U13B 066 66cm Czekan PETZL SUMMIT U13B 066 66cm
Producent: Petzl
Cena: 401,18 zł 534,90 zł
szt.
Details
  • promocja
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl